Facebook

Polub nas
na Facebooku

Rogale Świętomarcińskie

ROGAL ŚWIĘTOMARCIŃSKI – SŁODKA CHLUBA POZNANIA

Produkt regionalny, tradycyjnie wypiekany na obchody Dnia Niepodległości w Poznaniu (11 listopada). Specjalnie wałkowane ciasto półfrancuskie, nadzienie z białego maku i bakalii, aromat migdałowy i orzechy sprawiają, że Rogale Świętomarcińskie są ciastem wyjątkowym. 31 sierpnia 2008 r. otrzymał Chronione Oznaczenie Geograficzne, a jego wyrób możliwy jest tylko przez specjalnie certyfikowane cukiernie – Cukiernia Jagódka należy do jednej z nich.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Tradycja pieczenia Rogali Świętomarcińskich jest dla mieszkańców Poznania bardzo ważna. Jej historia sięga 1891 roku, kiedy proboszcz parafii św. Marcina poprosił wiernych, by idąc tropem patrona zrobili coś dla potrzebujących. Św. Marcin słynął ze swojej hojności, dobroci i pomocy ubogim, legenda mówi, że pewnego dnia odwiedzając miasto na swoim białym koniu zgubił podkowę, którą następnie znalazł miejscowy cukiernik. Jej kształt stał się dla niego inspiracją – postanowił upiec ciasto z migdałami, które formą przypominało podkowę, następnie gotowe rogaliki rozdał potrzebującym.

Na cześć tego wydarzenia co roku od ponad 100 lat poznańskie cukiernie w Dzień Niepodległości, a imieniny Św.Marcina wypiekają Rogale Świętomarcińskie. Z chęcią dzielimy się z Państwem  tym wyjątkowym wyrobem cukierniczym, który wypiekany jest przez Cukiernię Jagódka według tradycyjnej receptury z zachowaniem najwyżej jakości składników.

Chcesz pokazać znajomemu spoza Poznania ten regionalny przysmak?

A może potrzebujesz Rogale na prezent? Zapraszamy do cukierni jagódka po najlepsze rogale świętomarcińskie.

Rogale Świętomarcińskie możesz zamówić przez Internet –  ZAMÓW ROGALE 

 

1 MIEJSCE W RANKINGU PORTALU EPOZNAN.PL 2017

wyniki epoznan

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda proces tworzenia Rogali Świętomarcińskich? Wiemy, że tak! To uchylamy Wam rąbka tajemnicy

 

rogale wykadrowane
certyfikat rogale 2023