Rogale Świętomarcińskie
Produkt regionalny, tradycyjnie wypiekany na obchody Dnia Niepodległości w Poznaniu (11 listopada). Specjalnie wałkowane ciasto półfrancuskie, nadzienie z białego maku i bakalii, aromat migdałowy i orzechy sprawiają, że Rogale Świętomarcińskie są ciastem wyjątkowym. 31 sierpnia 2008 r. otrzymał Chronione Oznaczenie Geograficzne, a jego wyrób możliwy jest tylko przez specjalnie certyfikowane cukiernie – Cukiernia Jagódka należy do jednej z nich.
Tradycja pieczenia Rogali Świętomarcińskich jest dla mieszkańców Poznania bardzo ważna. Jej historia sięga 1891 roku, kiedy proboszcz parafii św. Marcina poprosił wiernych, by idąc tropem patrona zrobili coś dla potrzebujących. Św. Marcin słynął ze swojej hojności, dobroci i pomocy ubogim, legenda mówi, że pewnego dnia odwiedzając miasto na swoim białym koniu zgubił podkowę, którą następnie znalazł miejscowy cukiernik. Jej kształt stał się dla niego inspiracją – postanowił upiec ciasto z migdałami, które formą przypominało podkowę, następnie gotowe rogaliki rozdał potrzebującym.
Na cześć tego wydarzenia co roku od ponad 100 lat poznańskie cukiernie w Dzień Niepodległości, a imieniny Św.Marcina wypiekają Rogale Świętomarcińskie. Z chęcią dzielimy się z Państwem tym wyjątkowym wyrobem cukierniczym, który wypiekany jest przez Cukiernię Jagódka według tradycyjnej receptury z zachowaniem najwyżej jakości składników.